Zeman si v Holešově nebral servítky: "Nepřizpůsobivým" snížit dávky. Investujme do dobrovolných záloh. Lidé by měli mít možnost chránit své hranice

17.10.2015 12:39

REPORTÁŽ „Myslím si, že tam, kde lidé odmítají nabízenou práci, by bylo naopak dobré snížit jim sociální dávky,“ zmínil na náměstí v Holešově při svém už posledním setkání s občany v rámci třídenní návštěvy Zlínského kraje prezident Miloš Zeman. Reagoval tak na vyjádření evropské instituce o tom, že výraz nepřizpůsobiví není vhodný. Prezident s ním ale problém nemá. Hlava státu také vysvětlila, proč nevidí důvod obávat se vystoupení Řecka z eurozóny a proč usiluje o vytvoření dobrovolných záloh.

Třídenní návštěvu Zlínského kraje zakončil prezident republiky v Holešově setkáním s občany na náměstí E. Beneše. Po úvodním krátkém přivítání starosty města a hejtmana Zlínského kraje prezident Miloš Zeman uvedl: „Umínil jsem si, že objedu během své prezidentské funkce celou republiku, tak aby se každý občan, který si to bude přát, mohl se mnou setkat, mohl se mnou diskutovat, ne jen poslouchat dlouhé a nudné projevy. Právě proto jsem ve Zlínském kraji už potřetí a doufám, že ještě jedno kolečko stihnu.“ Zmínil i to, že nemá rád politiky, kteří přijedou do podniku, setkají se s jeho vedením, ale nenajdou si čas na diskusi se zaměstnanci, že nemá rád politiky, kteří přijedou do města a hovoří pouze s vedením radnice, a ne s občany. „Považuji při vší úctě k řadě jiných setkání toto setkání za nejdůležitější,“ doplnil.

Lidem, kteří odmítají nabízenou práci, by bylo podle prezidenta dobré snížit sociální dávky

Zároveň prezident poděkoval Holešovu za opravu místního zámku. Rozpaky ale vyjádřil nad tempem zaplňování holešovské průmyslové zóny. „Nabízím svou pomoc, navštívil jsem řadu zemí, beru s sebou vždy konkrétní podnikatele, abych jim pomohl při rozšiřování jejich exportních možností, ale také s představiteli těchto zemí a jejich soukromých i státních společností jednám o tom, do jaké míry bude možné investovat v České republice. Myslím si, že už se to v některých konkrétních případech podařilo,“ uvedl Zeman. Zmínil i spory, které se týkají romské otázky. „Přečetl jsem si i to, že Rada Evropy, respektive jedna z jejích komisí, vyjádřila nesouhlas s používáním termínu nepřizpůsobiví. Já naopak s tímto termínem souhlasím. Domnívám se, že nepřizpůsobivý je ten, kdo odmítne nabízenou práci bez vážných, například zdravotních důvodů a je úplně jedno, z jakého je etnika. Myslím si, že tam, kde lidé odmítají nabízenou práci, by bylo naopak dobré snížit jim sociální dávky. Nejsem takový humanista, abych podporoval zvyšování sociálních dávek pro lidi, kteří například i celý život nepracují. To, co podporuji, je zvyšování minimální mzdy,“ doplnil prezident.

Zeman: „Rozumné investice jsou do tzv. dobrovolných záloh.“

Pak už dostali prostor občané, kteří měli pokládat otázky. Nejdříve ale zaznělo poděkování. „Chci poděkovat za vaši zahraniční aktivitu, kterou děláte na rozdíl od vašich předchůdců.“ Pak už se tázal další z místních občanů, kterého zajímal názor prezidenta na financování armády. „Podporuji zvýšení finančních prostředků na armádu za jediné podmínky, a sice že bude chránit hranice své vlasti, což konkrétně znamená, že když sem přijdou ilegální migranti, tak je z těch hranic vrátí zpátky tam, odkud přišli,“ uvedl také Zeman a přerušil ho potlesk. „Rozumné investice jsou do tzv. dobrovolných záloh. Velmi bych si přál, aby občané, kteří chtějí tuto zemi chránit, měli možnost vojenského výcviku a aby v případě potřeby byli nasazeni k ochraně státních hranic,“ doplnil prezident.

Zeman k podnikatelům: „Začněte konečně zvyšovat mzdy.“

„Pane prezidente, proč se pořád prodlužuje důchodový věk. A víte, kolik lidí fetuje? Já vím, o čem mluvím,“ zaznělo další vyjádření z publika. V reakci se prezident věnoval především problematice prodlužování důchodového věku: „Tohle platilo za vlády Petra Nečase a také Mirka Topolánka, kdy byl přijat zákon, který stanovil, že každý rok se důchodový věk prodlužuje o dva měsíce, a nebyla stanovena žádná horní mez,“ konstatoval prezident s tím, že teď už horní mez existuje, je to 65 let a platí ve všech zemích EU. „Například v Německu průměrný věk odchodu do důchodu byl ještě před dvěma lety 58 let, protože Němci hojně využívali možnosti tzv. předčasného odchodu do důchodu. Něco na tom prodělali, ale německá životní úroveň je tak vysoká, že si to mohli dovolit. Proto kudy chodím, tudy říkám: „Začněte konečně zvyšovat mzdy,“ protože ekonomika se oživila a z jejího růstu mají mít prospěch nejen majitelé podniků, ale také jejich zaměstnanci,“ dodal.

Prezident Zeman: „Řecko, jak samo přiznalo, vstoupilo do EU podvodem.“

Lidé se ptali na zavedení eura, prezident zmínil i to, že důchodci v Řecku měli čtyřikrát vyšší důchody než v České republice, a proto se přimlouvá za odchod Řecka z eurozóny. „Pokud Řecko odejde, a znovu opakuji nikoli z Evropské unie, ale z eurozóny, což je podstatný rozdíl, tak se nestane nic, protože objem HDP Řecka, respektive podíl na celkovém produktu je jedno procento. Opakuji jedno procento. Jinými slovy, řecká ekonomika se nezhroutí, řecká ekonomika se naopak ozdraví, a víte dobře, i když to nechci nikomu vyčítat, že Řecko, jak samo přiznalo, vstoupilo do EU podvodem, protože zfalšovalo statistická data o státním rozpočtu. Už za to by se mělo trestat,“ vysvětlil.   

Převzato z: www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zeman-si-v-Holesove-nebral-servitky-Neprizpusobivym-snizit-davky-Investujme-do-dobrovolnych-zaloh-Lide-by-meli-mit-moznost-chranit-sve-hranice-403836

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode