Výstaviště Flora Olomouc provoněly ovocné pálenky

20.09.2016 09:43

 

 

Výstaviště Flora Olomouc provoněly ovocné pálenky. Flora Košt volil opět tu nejlepší


Vloni vyhrála hruškovice Marcela Alveze až z daleké Brazílie, kdo bude letošním velkým Championem? V úterý 13. září se v pavilonu E Výstaviště Flora Olomouc sešlo 37 degustátorů, kteří v deseti odborných komisích hodnotili celkem 270 soutěžních vzorků v rámci 13. ročníku Grand Prix ovocných destilátů Flora košt. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne v sobotu 22. října jako součást podzimní etapy zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc a festivalu gastronomie a nápojů Olima.
Do 7. září mířily na olomoucké výstaviště vzorky destilátů z produkce ovocných lihovarů
i pěstitelských pálenic ze všech koutů České republiky. Nakonec se jich sešlo 270. Převládaly mezi nimi pálenky ze švestek, hrušek a jablek, nechyběly však ani méně obvyklé nápoje z datlí, mandlí, máty, šípků, ořechů či černého bezu. Některé vzorky jsou už z letošní úrody, nejstarší destilát ze švestek byl však vypálen již v roce 1991.
Hodnocení vzorků odbornými komisemi proběhlo v úterý 13. září od 10 hodin v pavilonu E ve Smetanových sadech. „Destiláty byly zařazeny do jednotlivých kategorií, v nichž se hodnotilo modifikovaným dvacetibodovým systémem navrženým Unií destilatérů,“ prozradil garant soutěže Lukáš Juřica s tím, že se hodnocení účastnilo deset subkomisí po třech nebo čtyřech členech. Hodnotiteli byli výhradně odborníci z Mendelovy univerzity v Brně, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Unie destilatérů.
„Letos pěstitele potrápilo špatné počasí a mrazy, proto je vzorků o poznání méně než vloni,“ poznamenal předseda soutěže Jan Stávek.
Dva nejlépe hodnocené vzorky ze všech kategorií následně postoupily do „superkomise“ složené z předsedů původních komisí. Ta určila vítěze jednotlivých druhových kategorií
a z nich i absolutního Championa Grand Prix Flora košt 2016. Ten obdrží při slavnostním vyhlášení velký diplom, pohár Výstaviště Flora Olomouc a věcný dar. Zvláštní Cenou Unie destilatérů bude oceněna nejlépe hodnocená kolekce destilátů od jednoho soutěžícího, jež musí obsahovat nejméně tři vzorky.
Vyhlášení výsledků a předání cen vítězům se uskuteční v sobotu 22. října od 13 hodin na scéně Samba v sousedství palmového skleníku ve Smetanových sadech, a to v rámci festivalu gastronomie a nápojů Olima. Zájemci z řad veřejnosti pak budou moci jednotlivé vzorky v pavilonu A i ochutnat. A kdo se bude letos radovat z absolutního prvenství? Prozraďme jen, že pozici královského ovoce uhájila dokonce již popáté v řadě hruška…

Zdroj:Flora Olomouc

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode