,V Praze je blaze‘ už neplatí. Nejlépe se lidé mají v Brně

27.08.2015 19:55

Rčení, že je v Praze blaze, platilo dlouhá léta. Kvalita života obyvatel hlavního města byla skutečně na vyšší úrovni než v jiných tuzemských městech. Situace se ale změnila. Nejlépe se lidem daří v Brně. Vyplývá to z letošního červnového průzkumu. 

Moravská metropole Brnov žebříčku kvality života nepředběhlo jen Prahu. V celosvětovém srovnání se umístilo na 37. místě. Za sebou tak nechalo například irský Dublin (40.), japonské Tokio (41.) či anglický Manchester (42.).

Praha obsadila až 43. příčku. Ještě na začátku roku 2015 přitom Praha stála nad Brnem o čtyři místa výš

Nejlépe si Brno vedlo v kupní síle obyvatelstva. Naopak úroveň znečištění životního prostředí nebo dopravy mu bránila, aby bylo v žebříčku výše. V čem konkrétně převýšilo podle statistik Prahu? Například ve zmiňované kupní síle obyvatel či bezpečnosti.

Vietnam na chvostu

Na vrcholku žebříčku se umístil švýcarský Curych, pomyslné stříbro obdržela australská Canberra a bronz hlavní město Kanady – Ottawa. Naopak na chvostu stálo Ho Či Minovo Město ve Vietnamu.

Index kvality života je sestavován s ohledem na několik kritérií. Patří mezi ně životní náklady, kupní síla obyvatelstva, kriminalita, úroveň zdravotnictví, čistota životního prostředí, dopravní infrastruktura a spoje.

Srovnání zveřejňuje pravidelně statistický web Numbeo ve svých studiích. Vychází z on-line průzkumu.

Autor: Veronika Šmídová

 

Převzato z: www.blesk.cz/clanek/zpravy-blesk-praha/339147/v-praze-je-blaze-uz-neplati-nejlepe-se-lide-maji-v-brne.html

 

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode