V holešovském muzeu byl objeven vzácný barokní meč ze 17. století, patřil moravskému hejtmanovi

02.03.2018 19:35

Ve sbírkách holešovského muzea byl objeven zapomenutý a velmi vzácný meč Jana hraběte z Rottalu pocházející ze 17. století. Ve své době představoval symbol moci moravského zemského hejtmana. Podle kurátora muzea jde o skvostnou raně barokní práci.

Kování meče je s výjimkou ocelové čepele vyrobeno ze stříbra. Podle Machálka se dá obrazně říci, že je na Moravě obdobou korunovačních klenotů. Meč byl od 50. let minulého století, kdy se stal součástí sbírek městského muzea, vystaven ve všech expozicích na zámku a na takzvané staré radnici. Poté, co byla expozice zrušena a všechny předměty se stáhly do depozitářů, tak se nepoznačilo jejich uložení, uvedl Machálek. Na meč se tak podle něj postupně zapomnělo.

Znovuobjeven byl až před nedávnem díky upozornění historika Tomáše Knoze. Pracovníci muzea poté meč skutečně našli bez řádného označení v depozitářích. Následně nechali jeho historickou hodnotu předběžně zhodnotit odborníky z univerzit a Národního památkového ústavu.

Díky bohaté výzdobě nám dává meč najevo, k čemu sloužil. Že to byl meč, který označoval úřad moravského zemského hejtmana. Ten byl zástupcem panovníka v moravském markrabství. Podobnost má pouze v o něco mladším meči ze sbírek Kolowratů v Rychnově nad Kněžnou, uvedl Machálek. Meč byl držen za přítomnosti hejtmana při slavnostních a obřadních příležitostech ale i při zasedání zemského soudu. Datován je do roku 1650.

Pochva meče je dřevěná, potažená tmavě červenou sametovou textilií, na obou koncích je opatřena stříbrným kováním. n z Rottalu byl moravský šlechtic žijící v 17. století. Řadu let zastával nejvyšší zemské úřady na Moravě a za třicetileté války se stal významnou osobností habsburské monarchie. Byl povýšen na hraběte, pro svou rodinu získal rozsáhlé majetky na Moravě. Ve 40. letech potlačil valašské rebelie, známý je také kvůli útisku poddaných.

Celý článel zde: www.info.cz/magazin/v-holesovskem-muzeu-byl-objeven-vzacny-barokni-mec-ze-17-stoleti-patril-moravskemu-hejtmanovi-25117.html

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode