Tatra postavila unikátní osmikolku se všemi řiditelnými koly. Hýbe se jako krab

24.09.2017 09:10

 Moravská automobilka Tatra se pochlubila jednou unikátní novinkou. Pro jistého švýcarského zákazníka totiž postavila osmikolový podvozek se systémem řízení kol všech čtyř náprav.

 

Vůz díky tomu umí mimo jiné takzvaný „krabí chod", tedy jízdu šikmo vpřed či vzad doleva nebo doprava při stejném úhlu natočení všech kol. Není divu, že novinka v Kopřivnici dostala právě přezdívku "Krab".

 

Základem je podvozek T 158-8P6R41.27ZA 8x8.1R s rozvorem 2150 mm + 2660 mm + 1500 mm a s mechanickým systémem řízení TatraTON prvních dvou náprav a elektro-hydraulickým systémem Mobile Electronic posledních dvou náprav. I když jde o opravdový speciál, drtivou většinu konstrukčních skupin, podskupin i jednotlivých dílů novinka sdílí se standardní produkcí.

 

Z legislativních a bezpečnostních důvodů jsou režimy řízení kol rozděleny do dvou skupin: On-Road a Off-Road.

 

Režim On-Road je výchozí jízdní mód, ve kterém se vozidlo nachází vždy po každém nastartování a který je určen k provozu na běžných pozemních komunikacích. V tomto režimu je řízení třetí nápravy zamčeno v poloze pro přímou jízdu. Kola čtvrté nápravy jsou řízena v závislosti na natočení přední nápravy od okamžiku, kdy vozidlo dosáhne rychlosti 30 km/h. Ovšem při překročení rychlosti 50 km/h je náprava automaticky vycentrovaná a její řízení je uzamčeno.

 

 

Do režimu Off-Road pak spadají zbylé tři speciální jízdní módy. Ty jsou určeny pro provoz mimo veřejné komunikace a jsou rovněž omezeny povolenou maximální rychlostí. Režim All-Wheel Steering, neboli řízení kol všech náprav, spočívá v možnosti natáčení kol třetí a čtvrté nápravy v závislosti na poloze předních kol. Cílem je dosažení minimálního úhlu zatáčení.

 

Režim Crab Steering spočívá ve schopnosti natočení kol třetí a čtvrté nápravy v rozmezí od nulového až po 21 stupňů ve stejném směru jako kola předních náprav. Posledním speciálním módem řízení je takzvaný Manual Steering, který dovoluje řízení kol třetí a čtvrté nápravy zcela nezávisle na poloze předních kol. Řidič tak může po nastavení kol třetí a čtvrté nápravy do libovolného směru korigovat směr jízdy vozu volantem.

 

Protože u zadních náprav jde o hydraulický systém řízení ovládaný elektronicky, je v kabině vozu, na středovém tunelu vedle řadicí páky umístěn ovládací terminál systému řízení Mobile Electronic. Osm funkčních tlačítek slouží k volbě režimu řízení a posléze také k vlastnímu ovládání natočení kol třetí a čtvrté nápravy. Nad tlačítky je displej, na němž se zobrazuje aktivace jednotlivých tlačítek.

 

 

Po nastartování vozu musí v rámci vysoké míry bezpečnosti provozu proběhnout test celého systému, trvající zhruba 15 sekund - po tuto dobu vozidlo stojí na místě. Volbu režimu řízení vozidla lze provádět při stojícím voze či při rychlosti od 5 km/h. Po každém manévrování v režimu Off-Road by měl řidič vozu přepnout řízení do On-Road módu a provést takzvanou synchronizaci systému. Teprve poté může vyrazit na veřejné silnice. Systém je schopen v rámci vlastního testovacího a synchronizačního módu vyhodnotit chybový stav, vypsat chybový kód na displej a varovat řidiče akustickým signálem.

 

Z velmi jednoduše popsaného systému ovládání vozidla v několika módech je zřejmé, že jde o výrazně sofistikovaný vůz, který nabízí specializované možnosti provozu.

 

 

Tatra pak samozřejmě vyzdvihuje praktické schopnosti tohoto stroje. Zatímco On-Road mód řízení zajišťuje relativně běžné jízdní schopnosti čtyřnápravového těžkého nákladního vozu na silnici, off-roadové režimy poskytují možnosti zcela mimořádné: například manévrování bokem k nakládací rampě či jiné hraně, otočení vozu s minimálním poloměrem otáčení či vymanévrování z kritické situace v těžkém terénu výjezdem z hlubokých kolejí či směrem ze svahu nebo do svahu, který je pro vozy se standardním řízením zcela nemožný.

Vzhledem k tomu, že vozidlo po dostavbě na mobilní jeřáb bude sloužit u švýcarského zákazníka, lze předpokládat jeho využití v kopcovitých či dokonce horských oblastech.

 

Zdroj: automix.cz

Publikoval:Dymy

Převzato z: krize15.cz/zpravy/clanek/tatra-postavila-unikatni-osmikolku-se-vsemi-riditelnymi-koly-hybe-se-jako-krab

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode