Slovanská epopej je zakrytá kvůli padající omítce. Možná se vrátí do Moravského Krumlova

17.06.2015 20:11

Slovanská epopej, slavný obrazový cyklus od Alfonse Muchy, bude minimálně do 1. srpna preventivně zakrytá, aby nedošlo k jejímu poškození. Obrazy jsou umístěny ve Velké dvoraně Veletržního paláce, který spravuje Národní galerie v Praze. V tomto sále se odlomila omítka a vedení galerie musí nechat kompletně ošetřit celý prostor, aby se situace neopakovala.

Slovanská epopej je součástí sbírek Galerie hlavního města Prahy. Místo ve Veletržním paláci má od Národní galerie pronajato do konce roku 2015. Praha v tuto chvíli hledá pro epopej vhodné místo. Jednou z možností je i její návrat do Moravského Krumlova. 

„U někdejšího vedení města jsem zaznamenal snahu o její prodloužení výstavní lhůty o jeden rok. Se stávajícím vedením neproběhlo ještě žádné oficiální jednání, ale ty signály mám také. Uvažovali bychom o tom, že bychom o pár měsíců, nejpozději však do konce roku 2016 smlouvu prodloužili,“ říká ředitel Národní galerie Jiří Fajt a pokračuje: 

„Smlouva má i finanční rozměr. Galerie hlavního města Prahy poskytuje Národní galerii jakési vyrovnání. Na druhé straně NG platí Galerii hlavního města Prahy podíl na vstupném.“ 

Jiří Fajt nedávno přestavil novou koncepci rozvoje Národní galerie, ve které se věnuje i proměně výstavního plánu Veletržního paláce. Se Slovanskou epopejí ve své koncepci nepočítá: 

„Nepočítám s tím, že by Slovanská epopej byla dále ve Veletržním paláci. O tom jsem informoval i vedení Prahy. Osobně se domnívám, že Slovanská epopej patří do Moravského Krumlova. Doufám a kolegům držím moc palce, aby se jim povedlo zámek uvést do takového stavu, který by jim to umožňoval.“ 

Zpátky do Moravského Krumlova?

Moravský Krumlov by rád získal Slovanskou epopej zpět. Jako výstavní prostor by posloužily opravené místnosti krumlovského zámku. Ten patří soukromému majiteli, který investoval do jeho oprav a který budovu pronajímá městu. 

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina z TOP 09 zahájil jednání s pražským magistrátem o možném návratu Slovanské epopeje: 

Slovanská epopej Alfonse Muchy byla poprvé představena u příležitosti oslav deseti let samostatnosti Československa v roce 1928 ve Velké dvoraně tehdy právě dobudovaného Veletržního paláce.
V letech 1963 až 2011 byly obrazy vystaveny na zámku v Moravském Krumlově. Poté se celý cyklus přesunul zpět do Prahy, do správy Galerie hlavního města Prahy, která ale pro obrazy neměla adekvátní místo.

„Je to tak, že jsme splnili slovo, které jsme v roce 2011 dali. Řekli jsme, že opravíme a rozšíříme výstavní prostory. Jsou tam umístěny klimatizéry, hlásiče vlhkosti. Splňují veškeré podmínky pro vystavení děl, které dává NPÚ. To, že tady vystavíme sbírky z Muzea Kampa, jen dokazuje, že jsou prostory naprosto v pořádku.“ 

Slovanská epopej by ale měla v následujících letech cestovat. Zájem o její vystavení v roce 2017 projevili v Japonsku. 

Pražský radní pro kulturu Jan Wolf z KDU-ČSL předpokládá, že se pak Muchův obrazový cyklus vrátí zpět do Prahy, možná i do nových prostor. 

„Je zde několik úvah o tom, jestli budovat nový prostor, kde by epopej byla vystavena. Jestli třeba Národní galerie nebude stavět nový prostor pro své účely. Možná i Praha by se mohla zabývat výstavbou nového prostoru. Samozřejmě vše je odvislé od financí,“ uvádí Wolf. 

V následujících měsících budou o budoucím umístění Slovanské epopeje jednat zástupci Prahy také s představiteli Moravského Krumlova. 

Slovanská epopej Alfonse Muchy - Foto: Filip Jandourek

Převzato z: https://www.rozhlas.cz/

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode