Přišlo další rekordní zdražování, které citelně poškodí občany

14.08.2021 08:58

Tomio Okamura: Přišlo další rekordní zdražování, které citelně poškodí občany.
Poděkovat můžeme vládě i EU. V červenci vzrostly podle Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny meziročně o 3,4 procenta. Inflace je tak nejvyšší za posledních 12 měsíců. Na růstu cen se výrazně podílí i potraviny, což dokazuje, že je potřeba usilovat o potravinovou soběstačnost v základních komoditách, jak dlouhodobě prosazuje SPD. V červenci byly ceny potravin o 6,9 procenta vyšší než před rokem. Brambory byly v červenci o 2,8 procenta dražší než před rokem. Za zdražování můžeme poděkovat i vládě, která v obecné rovině nese odpovědnost za ekonomiku státu a především zemi zatěžuje obrovskými dluhy. To samé platí i o Evropské unii, která též vede inflační politiku například kvůli projektu Green Deal.
„Ceny rostou zejména kvůli zdražování automobilů a toho, co je napájí, tedy pohonných hmot…Automobily zdražují jak ty nové, tak ojeté. Ke zdražování nových aut, které se pak přenáší i na ty ojeté, dochází v důsledku stále přísnějších, například emisních limitů, které musí splňovat,“ uvedl kupříkladu ekonom Lukáš Kovanda.
„Češi se musí připravit na inflaci, jakou dlouho nezažili. Tím hůře jim bude, že se nyní potkají citelná inflace s velmi chabě úročenými vklady v bankách. Běžné spoření tak bude představovat nejrychlejší cestu do chudoby. Citelná inflace bude totiž úspory rychle požírat. Doba nutí lidi investovat. Často i velmi rizikově, třeba do pochybných firemních dluhopisů. Bude tedy pokračovat enormní zájem Čechů o investice do nemovitostí. S růstem inflace však dojde také k růstu sazeb ČNB a k růstu sazeb hypoték. Hořká kombinace dále zdražujících nemovitostí a zdražujících hypoték učiní vlastní bydlení nedostupné pro nové zástupy Čechů,“ upozorňuje Kovanda.
„Velkou inflační vlnu navíc bude představovat “zelená revoluce” EU, která zdraží naprosto vše, o desítky, ba stovky procent. Zdraží ocel, cement, hliník, elektřinu, letenky, zboží z dovozu…,“ míní Kovanda.
Restaurace a kavárny zdražily meziročně o 4,4 procenta. Ceny piva vzrostly o 6,4 procenta a ceny tabákových výrobků o 8,4 procenta. Rostou též ceny bydlení. Nájemné z bytu se za rok zvýšilo o 2,5 procenta. Ceny výrobků a služeb pro údržbu a opravy bytu vzrostly meziročně o 5,5 procenta. Vodné i stočné zdražily o 5,5 procenta. Náklady na vlastnické bydlení jsou o šest procent vyšší než před rokem, za čímž stojí především růst cen bytů a stavebních materiálů.
Za zdražování můžeme poděkovat i vládě, která v obecné rovině nese odpovědnost za ekonomiku státu a především zemi zatěžuje obrovskými dluhy. To samé platí i o Evropské unii, která též vede inflační politiku například kvůli projektu Green Deal.

zdroj:SPD

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode