Podvodní tunel na Moravě

23.07.2017 07:59

 Již pátým rokem mohou lidé v Modré na Uherskohradišťsku navštívit areál Živá voda, kde byl vybudován největší podvodní sladkovodní tunel ve střední Evropě. Návštěvníci zde mohou vidět téměř 40 druhů ryb a dozvědět se více o moravské přírodě.

Areál Živá voda je podle starosty obce Modrá Miroslava Kováříka zaměřen především na výuku o tom, co je kolem nás. Návštěvníci se mohou seznámit se základními biotopy Moravy, Bílých Karpat, pálavskou květenou či lužními lesy na Uherskohradišťsku a Břeclavsku. Získají tak základní přehled o tom, co na Moravě roste a žije kolem vody i pod vodní hladinou.

Podvodní tunel zde vznikl jako pokračování velmi úspěšného Archeoskanzenu a rozšiřuje vzdělávací oblast o krajinotvorbu a ekologii. Podle Kováříka, který za zrodem podvodního tunelu stojí, totiž nestačí znát pouze historii, ale je třeba věnovat pozornost i tomu, co žije kolem nás.

Tunel dlouhý přes 8 metrů má dvě patra, vysoký je celkem 6,5 metru. Tloušťka skla, přes které je možné pozorovat druhy ryb, jež se na Moravě nacházejí i historicky nacházely, se pohybuje v rozmezí 8 až 16 centimetrů. Lidé si mohou prohlédnout mnoho druhů, kterými jsou například vyza velká, několik druhů jeseterů, ale i sumce, pstruhy, jelce či obrovské kapry, z nichž největší váží celých 28 kilogramů.

Za dobu existence tunelu se podle starosty Modré podařilo také vychytat „mouchy“ a jeho fungování a návštěvnost dokonce předčily očekávání. Návštěvnost je v průběhu léta vyšší, Kovářík doporučuje prohlídku Živé vody spíše v chladnějších měsících.

„Nejkrásnější je to v podzimních a zimních měsících, kdy je míň lidí a viditelnost bývá až 12 metrů pod hladinou. Teď aktuálně je kolem 4,5 až 5 metrů.“ 

zdroj:moravskynarod.cz

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode