Opava ožije Evropským týdnem mobility

05.09.2021 09:03

Bezpečně a zdravě udržitelnou dopravou! To je motto letošního ročníku Evropského týdne mobility, který vznikl iniciativou Evropské komise a město Opava se již tradičně připojuje.

„Téma reflektuje trendy, kdy lidé začali více využívat aktivní a nízkoemisní dopravu. Zároveň je zde spojitost ve smyslu, že aktivně se pohybovat znamená udržet si fyzické a duševní zdraví,“ vysvětluje smysl kampaně Kateřina Durčáková, koordinátorka EVVO opavského magistrátu s tím, že v Opavě jsou připraveny zajímavé akce pro malé i velké.

Například těm nejmenším ve věku do 5 let je určen zábavný výlet do okolí Raduně s pedagogy lesní školky V Koruně stromu. Starší děti si zase mohou na dopravním hřišti v Malých Hošticích vyzkoušet, jak dobře znají pravidla silničního provozu či jak poskytnout první pomoc. Naopak především pro seniory je určena beseda Bezpečně v dopravě v opavském Obecním domě, která je poučí, jak předcházet dopravním nehodám.

Pěšky, na kole nebo elektroautem?

V sobotu 18. září v 10 hodin odstartuje na Dolním náměstí eko-závod po památkách Opavského Slezska, kde hraje roli nejen počet najetých kilometrů, ale i produkce CO² a celkově podpora udržitelné dopravy. Otevřen je chodcům, cyklistům, uživatelům elektrokol a elektromobilů, jezdcům na koních či majitelům aut na CNG nebo hybridních vozů. Obyvatele tu také čeká zábava a informace pro dospělé i pro děti – dopravně preventivní aktivity policie, ukázky první pomoci, elektromobily, parciální trolejbus Škoda 32Tr SOR, dílničky pro děti a další aktivity. Navíc lidé mohou návštěvu náměstí spojit s nákupem na trzích. „Ráda bych pozvala všechny k účasti na závodu, třeba už proto, že za každého účastníka eko-závodu bude vysazen v okolí Opavy jeden strom,“ zve Renáta Veselská z MAS Opavsko.

Evropský týden mobility nabídne možnost návštěvy do míst, kam se člověk nedostane. Fanoušci železnice jsou tak zváni na stavědlo stanice Opava východ, odkud se řídí provoz vlaků – časové vstupenky, včetně té noční, získají v TIC. Své nové kolejiště, vybudované v opavské Wolkerově ulici, předvedou také železniční modeláři ze Lhoty. „Cílem kampaně je zviditelnit možnosti udržitelné dopravy a upozornit na aktuální výzvy, kterým města čelí, jako jsou znečištění ovzduší, hluk, nebo nedostatek místa spojené především s neudržitelným nárůstem individuální automobilové dopravy,“ říká Kateřina Durčáková..

Ani letos také nebude chybět sbírka kol pro Afriku (viz níže) nebo Den čisté dopravy. Ve středu 22. září mohou řidiči, kteří nechají své plechové miláčky doma a předloží malý technický průkaz, jezdit zdarma MHD. Udržitelnou mobilitu symbolicky podpoří také úředníci magistrátu, kteří do zaměstnání nepojedou auty. A s některými se potkáme i na večerní vyjížďce na bruslích, Finále Českého inline poháru nebo závodu horských kol, které jsou otevřené široké veřejnosti všeho věku.

Eko-závod doplní koláčové slavnosti

Ke dnům Evropského týdne mobility se připojuje i společná akce MAS Opavsko a polského partnera LGD Stowarzyszenie Kraina św. Anny nazvaná Poznej svou MASku. Ta se stane cílem eko-závodu 18. září a odehraje se v Hradci nad Moravicí. Od 13 hodin je zde připraven program složený z prezentací spolků, bubenického vystoupení, přehlídky ekologických vozidel, soutěže o Zlatý koláč, divadla a dalších atrakcí. Akce je financována z Fondu mikroprojektů Euroregionu Silesia.

Martin Kůs

Zdroj:https://www.opava-city.cz/

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode