Obce postižené tornádem obnoví zeleň společně

06.09.2021 06:36

Starostové postižených obcí od Hodonína po Břeclav se dohodli na jednotném postupu při obnově zeleně v obcích postižených tornádem. Partnerem a odborným garantem v oblasti zeleně bude pro obce Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně, která sídlí v blízké Lednici. Starostové vítají také nabídky spolupráce od neziskového sektoru.
Prioritní je stále obnova inženýrských sítí, proto je pravděpodobné, že první výsadby budou směřovány do okolí obcí nebo do poškozených parků a parkových lesů. Na obnovu prostranství přímo v obcích dojde až po zpracování projektových dokumentací. První výsadby proběhnou už letos na podzim, převážná většina je ale předběžně plánována na příští rok.

 

„Hrušky mají zájem o celkovou koncepci obnovy zeleně v obci, nejdříve je ale třeba obnovit technickou infrastruktura, především elektrické a plynové vedení,“ připojila se k plánu starostka Hrušek Jana Filipovičová.

Zájem o začlenění do koordinovaného plánu obnovy zeleně má také městys Moravská Nová Ves. „Moravská má značně zdevastovány veřejné prostory, prioritně musíme v místě řešit urbanismus a pracovat na obnově vedení elektřiny a plynu. O společný projekt ale stojíme,“ sdělil starosta Marek Košut.

Zástupci obcí řešili také péči o vysazené porosty poté, co budou do krajiny začleněny. „Jsme rádi, že se obcím podařilo najít společnou řeč a velmi děkujeme Mendelově univerzitě za nabídku koordinace a odborného vedení. Při vypisování dotačního titulu na obnovu zeleně budeme apelovat na ministerstvo, aby součástí podpory byla i následná péče. Je snadné zasadit, složitější je ale uzalévat,“ řekl po setkání místostarosta Břeclavi Jakub Matuška.

Postižené obce už nyní při obnově zohledňují adaptační strategie a v reakci na tornádo padly také požadavky na úpravy zemědělské krajiny. I v této oblasti chtějí obce změnu, ať formou výsadby alejí nebo ambicióznějšími zásahy. Vždy je ale třeba respektovat majetkoprávní vztahy, zní z jihu Moravy.

Zdroj:https://breclav.eu/

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode