Nad Malou Baškou se rozezněl nový bronzový zvon Malobašťané odhalili zvoničku

02.09.2021 06:49

Krásné počasí, skvělý hudební doprovod, odhalení dalšího uměleckého díla a bohaté pohoštění, to vše bylo součástí malobašťanského svátku ,,Den Malé Bašky“. Tradičního přátelského setkání sousedů Malé Bašky se zúčastnila více jak stovka zdejších občanů. Letošní setkání, které proběhlo v sobotu 21. srpna si místní zpestřili odhalením nové zvoničky.

,,Tak jako v minulých letech se nám i v tom letošním roce podařilo udělat kus práce, není třeba popisovat, stačí se podívat kolem sebe. Jen pro zmínku, za poslední čtyři roky je to již více jak 1600 hodin, které jsme ve svém volném čase věnovali zvelebování altánu a jeho okolí. Je fajn, že se nás dnes zase tolik sešlo. Poděkování patří všem, kteří se na realizaci tohoto atraktivního místa podíleli nebo nám jakýmkoliv způsobem pomáhají, za podporu rovněž děkujeme obci Baška,“ zaznělo během úvodních proslovů.

Někde symbol křesťanství, někde připomenutí významné historické události. Na Malé Bašce je nová zvonička symbolem významných dnů, ale také vzpomínkou na místní předky, kteří zde zapustili své kořeny a v místě dnešního altánu se pravidelně scházeli. Toto nové umělecké dílo je v současné době jedinou funkční obecní zvoničkou v obci Baška. Jedná se o unikátní ruční práci, celková výška zvoničky je téměř 4 a půl metrů. Základem celého díla je kmen takzvaný dvoják nebo se také říká vidlák, ten Malobašťanům daroval jeden z majitelů lesů ve Starých Hamrech. Dominantní zvuk zase vychází z bronzového zvonu s průměrem 20 centimetrů, který byl odlit ve známém zvonařství ve Východních Čechách. Samotný zvon zdobí reliéf Malé Bašky společně s letopočtem ,,2021“. Čestného prvotního zazvonění se ujal Malobašťan Stanislav Oprštěný, který je autorem této zvoničky.

,,Vhodný dvoják jsem měl vybraný už v zimě, ale na stažení stromu jsem musel čekat, až na horách roztaje sníh. Jako první jsem se pustil do opracování kmene. Nejtěžší ale bylo vymyslet a sestrojit ovládací mechanizmus a současně postavit vhodnou stříšku. Finální kompletace už zabrala jen pár hodin,“ řekl k nové zvoničce Stanislav Oprštěný.

Hodovali i zpívali   

Podával se oblíbený Staňův guláš a výborné koláčky pro celou Malou Bašku opět napekla Magdalena Janošcová. Celé odpoledne, ale i večer perfektně hrála kapela ,,Sousedé“ z Hodoňovic. Jakmile se setmělo, místní natáhli plátno a spustili tradiční promítání fotografií ze života na Malé Bašce v letošním roce. Přítomní tak mohli zhlédnout, jak se vyráběly další lavičky, nová houpačka nebo jak se stavěla májka. Nechyběly také fotografie ze smažení vaječiny a plackových hodů.        

Text: Martin Ogořalek

 

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode