Na moravském Velehradě se sešlo 23 tisíc poutníků

06.07.2016 00:15

Více než třiadvacet tisíc lidí doputovalo v úterý na Národní pouť na Velehradě na Uherskohradišťsku. Přicestovali sem autobusy, auty, na motocyklech, na kolech, ale také, jak to bylo v minulosti pravidlem, pěšky po cestách pod křížem a s vlajkami. Národní pouť byla součástí vrcholících oslav příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Chodíme takto pěšky na pouť sem do Velehradu již čtvrtým rokem,“ řekl za farníky z Pivína, Vřesovic, Klenovic na Hané a Němčic nad Hanou Jiří Vrba.

„Vyšli jsme na cestu již v pondělí v pět hodin ráno. Trasu delší než 47 kilometrů silničkami a lesními cestami, přes kopce a doly, jsme prošli všichni, dospělí i děti. Nejmladšímu poutníkovi, vlastně slečně, je osm let,“ řekl Jiří Vrba.

Mnozí poutníci zamířili k improvizovaným zpovědnicím přímo pod širým nebem u velehradské baziliky a v jejím okolí. 

O kousek dál, na tribuně u baziliky, mezitím probíhaly přípravy na slavnostní mši. „Prosím pozor! Ztratila se holčička Veronika. Voláme maminku, Veronika je u pořadatelů,“ zaznělo z ampliónů. Příběh měl šťastný konec v další minutě, když Veronika skočila do náručí přiběhnuvší mamince. Zatímco předtím se držela za ruku pořadatele a tvářila se statečně, na mámině rameni se chudinka štěstím rozbrečela.

Mši celebroval na Velehradě olomoucký arcibiskup Jan Graubner, kázání pronesl kardinál Dominik Duka. „Zde na Velehradě se v minulém století několikrát rozhodovalo o našem bytí a nebytí. Zde jsme se naučili, co znamená pravda, co znamená falešná propaganda či lákavé sliby. Zde jsme se naučili komu věřit a koho odmítnout,“ trefně uvedl ve svém kázání Duka.

Jeho slova pro Moravu opravdu sedí!(poznámka redakce)

Davy zamířily i na Radhošť

Tisíce lidí zamířily o svátku dvou slovanských věrozvěstů také ke kapli na Radhošti v Beskydech. Část poutníků se zúčastnila několika mší k poctě svatých Cyrila a Metoděje, část turistů jen využilo svátečního dne k procházce po horách či delší túře.

Poutních mše byly dohromady tři, v 9.30, 11 a 14 hodin. O tu hodinu před polednem byl asi největší zájem.

„Chodím tady každoročně, ani nevím, kdy to bylo poprvé,“ smál se třiašedesátiletý Stanislav z Valašska, který měl letos s sebou i několik přátel. Cyrilometodějskou pouť považuje za tradici, kterou musí dodržet, i kdyby, jak řekl, kroupy padaly a po obloze lítaly blesky.

Mezi jednotlivými mšemi, které se konaly díky slunečnému počasí před kaplí pod širým nebem, se mohli zájemci podívat i do kaple. Cestou k ní se poutníci i návštěvníci Radhoště zastavovali i u sochy pohanského boha Radegasta, který je také jedním ze symbolů Moravskoslezských Beskyd.

Cyrilometodějské poutě mají na Radhošti už dlouholetou tradici. Kaple sv. Cyrila a Metoděje, která byla postavena na konci 19. století a vysvěcena roku 1898 olomouckým arcibiskupem Theodorem Kohnem, měla původně podobu kamenné stavby s bílou omítkou a kupolí v byzantském stylu. Nad vchodem byl nápis: Milujte se, Slované, a sjednoťte se ve víře, kterou zde hlásali svatí Cyril a Methoděj.

Dřevěná zvonice se šindelovou střechou byla přistavěna v roce 1924 při tehdejší opravě. Kaple je jednou z nejvýše položených církevních staveb.

Zdroj:Novinky.cz

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode