Moravská i Česká Třebová v jednom kraji, územní uspořádání má kritiky i po 15 letech

13.04.2015 18:39

Přesně před 15 lety vznikly v Česku kraje. Zákon, který určuje, jak mají fungovat, vyšel ve sbírce zákonů 12. dubna 2000. Toto rozdělení, které vzniklo sloučením už dříve existujících okresů, mělo tehdy a má i dnes vedle zastánců i kritiky. Ti poukazují mimo jiné na to, že uspořádání nerespektuje historické hranice Čech a Moravy. Kvůli tomu se třeba Moravská Třebová i Česká Třebová nacházejí v jednom kraji.

S vytvořením krajů se počítalo od vzniku České republiky v Ústavě, o jejich počtu se rozhodlo v roce 1997. 

„Po roce 2000 vznikne v České republice 14 krajů. Statut samostatného kraje tak získá i hlavní město Praha,“ hlásila před lety senátní zpravodajka Českého rozhlasu Ilona Dienstbierová. 

 
 
 
 
 
2:32
 

O vzniku krajů v ČR i o kriticích současného uspořádání natáčel redaktor ČRo Martin Karlík

Vložit na svůj web

Dnešní senátor za ČSSD Radko Martínek byl v té době poslancem a vytvoření 14 krajů se mu nelíbilo. 

„Já jsem se domníval, že by klidně mohly být tři, to znamená Praha, Čechy a Morava. A eventuálně potom druhá varianta byla čtyři kraje v Čechách a tři kraje na Moravě,“ podotkl Martínek. 

Podle jeho názoru tak neměl vzniknout třeba Pardubický kraj, kde byl Martínek paradoxně v letech 2008 až 2012 hejtmanem. 

V současnosti má proti podobě krajů výhrady třeba strana Moravané. Ta kritizuje, že nynější kraje mají málo peněz a pravomocí a nelíbí se jí ani to, že dnešní uspořádání nerespektuje historické hranice Moravy. 

„Tyto kraje vlastně kopírují komunistické kraje, které nám byly vnuceny totalitním režimem od 1. ledna 1949 a Slánský a komunisté se netajili tím, že takto rozdělují republiku z toho důvodu, aby se jim centrálně lépe vládlo,“ řekl za Moravany Ondřej Hýsek. 

Kudy vedla původní zemská hranice Moravy, chce připomenout spolek Moravská národní obec. Její člen Ondřej Mlejnek uvedl, že na dvou místech se už podařilo umístit dopravní značku, která na tradiční hranici Moravy upozorňuje. 

„My jsme zatím postavili dvě tyhle značky, jedna je mezi Trpínem a Olešnicí a druhá mezi Kněževsí a Jobovou Lhotou. Teď máme v jednání jednu značku nedaleko Žďáru nad Sázavou,“ podotkl Mlejnek. 

Kraje - územní spory - Foto:  Český rozhlas

Kraje - územní sporyFoto:  Český rozhlas

 

Na řadě míst se už konají, nebo se chystají akce, které vývoj v krajích přibližují. V případě Ústeckého kraje je to třeba výstava Země znovuzrozená, která je k vidění na Pražském hradě a nad níž má záštitu hejtman Ústeckého kraje. 

Výstava ukazuje rekultivaci krajiny po těžbě uhlí. „Jejím autorem je nestor české rekultivační školy pan Stanislav Štýs. Vlastně celá ta výstava ukazuje přeměnu oblastí, které prošly těžbou a následnou rekultivací,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová. 

V Královéhradeckém kraji plánují na podzim setkání všech zastupitelů, kteří někdy usedli v krajském zastupitelstvu za dobu jeho historie. „Setkání bude spojeno s prezentací například vývoje rozpočtu od vzniku kraje do konce roku 2015,“ přiblížila mluvčí kraje Martina Götzová. 

Podívejte se, v čem je váš kraj nejlepší  

V aplikaci můžete porovnat vybrané ukazatele vypovídající o ekonomické situaci a životní úrovni obyvatel všech krajů. Zdrojem dat je Český statistický úřad, Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR a databáze firem Merk. Údaje jsou z roku 2014 nebo nejnovější dostupné. 

Zdroj:Rozhlas.cz

 

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode