Menší děti měly vstup na hrad zdarma. S nimi počet příchozích určitě překročil čtyři tisíce. „S účastí jsme nadmíru spokojeni. Bylo by příjemné, kdyby to byla předzvěst zájmu turistů o hrad v průběhu letošní návštěvnické sezóny,“ uvedl Lauro.

Tradičně na hrad první lednovou sobotu nemířili jen turisté z blízkého okolí. „Přišli i lidé z Olomouce, Karviné, Havířova či dalších vzdálenějších míst,“ sdělil Právu Jiří Švec z Klubu českých turistů, který akci pořádá spolu s hradní správou.

„Chodíme sem s manželkou pravidelně už nejméně patnáct let. Letos poprvé jsme vzali i šestiletého vnuka a je z toho nadšený. Možná i proto, že konečně napadl sníh a mohli jsme si cestu zpestřit koulováním,“ řekl Právu Josef Růžička z Přerova.

Shodit kila a užít si krajinu 

Pohnutky k účasti na akci mohou být podle organizátorů různé. Někteří lidé chtějí udělat něco pro své zdraví po svátečním přejídání, jiní vítají příležitost udělat si menší výlet na hrad. „Lákadlem jsou vždy i pěkné pamětní diplomy, razítka či odznaky, které příchozí mohou získat,“ dodal Švec.

Turisté poprvé mířili po novém mostě

Turisté poprvé mířili po novém mostě

FOTO: Miloslav Hradil, Právo

Účastníci výšlapu vstupovali na hrad poprvé po novém vstupním mostě, na němž byly práce ukončeny teprve v polovině prosince. Původní již byl v havarijním stavu, odborníci jej proto museli rozebrat a na jeho místě vybudovali nový.

„Počet lidí přicházejících první lednovou sobotu na hrad potvrzuje, že akce s tradicí mají váhu. Mnozí tu naši už vnímají jako jakýsi start do nového roku,“ dodal.

Loni na Helfštýn, který patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům ve střední Evropě, zavítalo bezmála devadesát tisíc návštěvníků.