Hejtman Grolich: Hlásím se k Moravě. Nestačí moravská otázka, musíme přijít s odpověďmi

18.07.2021 09:08

Mladý hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich si získal pozornost ještě před nástupem do úřadu. Energický “cool” hejtman vládne sociálním sítím a zaujmout dokáže lidi různého věku a zaměření. V rozhovoru pro Zprávy z Moravy otevřeně říká, že se dlouhodobě hlásí k Moravě. Není to pro něj jen otázka administrativního členění státu. Morava je o způsobu života, o lidech a o tom, jak se díváme na svět.

Morava je způsob života
Letošní sčítání lidu bylo po deseti letech novou příležitost, jak dát oficiálně najevo svou přináležitost k Moravě. K moravské národnosti se samozřejmě přihlásil i jihomoravský hejtman Jan Grolich.

“K moravské národnosti jsem se hlásil i posledně. Narodil jsem se ve Velaticích kousek od Brna a žiju tady celý život. Nenapadlo mě, že bych se k Moravě neměl přihlásit. Cítím to tak,” říká šestatřicetiletý politik a vystudovaný právník. “Jsem tady doma. Pro mě je to mnohem víc než například administrativní rozdělení státu. Morava je o způsobu života, o lidech a o tom, jak se díváte na svět,” dodává.

Věnujme se moravským odpovědím

Vnímá, že je zde prostor pro diskuzi o postavení Moravy, je však třeba vnímat současnou situaci. “Když se bavíme například o zemském členění, tak je to především o tom, aby dávala logiku efektivní správa naší země. A to je jiná debata. U nás je to ale specifické. Jižní Morava je komplet moravská, takže tady se to
snadno mluví. Jinak to budou vnímat moravské obce v Pardubickém kraji nebo na Vysočině,” vysvětluje jihomoravský hejtman. V každém případě mu vadí, že tři kraje, které dostávají do rozpočtu na hlavu nejméně peněz z vybraných daní, jsou z Moravy. “To je špatně a musí se to narovnat,” zdůrazňuje.

Starost o téma Moravy tento dlouholetý člen KDU-ČSL nevnímá především jako záležitost lidovců jako strany se silným zázemím na Moravě. “Než celé strany se to týká všech politiků, co jsme tady doma. A mnohem víc, než moravské otázce bychom se měli věnovat moravským odpovědím. Máme jiné zázemí a historii, a proto můžeme přinést jiné podněty do veřejné debaty,” vyjadřuje své vnímání Jan Grolich.
 
Na otázku, kde vidí Moravu za deset, dvacet let, odpovídá, že velký potenciál nabízí Evropa. “Myslím, že třeba naše členství v EU dává Moravě obrovský prostor, jak vyrůst a upevnit svoje kořeny,” nastiňuje politik známý slogany “Cool hejtman” a “Make příroda great again”.

Chceme užší spolupráci moravských krajů
V této cestě může podle něj klíčovou roli sehrát Jihomoravský kraj, souvisí to i se silou moravanství vyjádřenou počtem lidí s moravskou národností. “Na jižní Moravě žije nejvíce lidí, kteří se k moravské národnosti hlásí. Dává proto smysl, aby náš kraj byl iniciativní v užší spolupráci s moravskými kraji,” říká na závěr Grolich. Za dobrou příležitost jihomoravský hejtman považuje příští rok, kdy se bude připomínat 1200 let od první zmínky o Moravanech.

                                                                          
                                                                                                                                                                              Autor: pjk, foto: Jan Grolich
      Zdroj:Zprávyzmoravy.cz

 

 

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode