Fotbal nového předsedu nemá, Češi se s Moravany neshodli!!!

03.06.2017 07:22

Fotbalové volby se budou ještě letos opakovat, nové vedení Fotbalové asociace ČR dnešní valná hromada nezvolila. Česká komora šla za Martinem Malíkem, moravská za Petrem Fouskem. A nikdo neustoupil

Na jméně nového šéfa českého fotbalu se delegáti dnešní valné hromady Fotbalové asociace ČR neshodli. Ani Martin Malík, ředitel STES, tedy obchodní společnosti FAČR, ani Petr Fousek, bývalý generální sekretář asociace, nedokázali získat podporu dostatečně silnou na to, aby volby opanovali.

Česká komora se neshodla z moravskou. A dnes nebyl nikdo ochoten ustoupit. Třetí kandidát, kterým byl Libor Duba, ředitel Ondrášovky, vypadl už v I. kole, kdy získal pouhé 3 hlasy, všechny v české komoře, z Moravanů ho nepodpořil nikdo.
"Vítěze valné hromady nemáme. Poražení jsou svým způsobem všichni. V roce 2005 jsme byli v podobné situaci, tehdy musely být hned tři valné hromady," vzpomněl si Petr Fousek.
"Signál, který dnes fotbal vyslal, není příliš pozitivní. Musíme s komerčními partnery začít nové jednání, protože očekávali, že z dnešní valné hromady vzejde nový předseda. Totéž očekávala i UEFA, která podmínila svou pomoc tím, že bude zvoleno nové vedení fotbalu," nehýřil rozhodně nadšením ani Martin Malík.


Protože páteční volební pokus v hotelu Clarion v pražských Vysočanech nové fotbalové lídry nenašel, sejdou se delegáti znovu. A to na mimořádné valné hromadě, která musí být svolána nejpozději do konce tohoto roku. "Nebude to dříve než v říjnu či listopadu," poznamenal moravský místopředseda Zdeněk Zlámal.


Poté, co dnes nevyšel pokus zvolit fotbalistům jejich nového předsedu, automaticky to podle předem známých úmluv znamenalo i to, že se dnes upustilo od plánovaných voleb dalších členů výkonného výboru FAČR, tedy jakési fotbalové vlády.

Zároveň bylo úpravou stanov FAČR ošetřeno, že fotbal v příštích měsících nezbourá totální  bezvládí.Současnému výkonnému výboru byla prodloužena platnost jeho mandátu - a to právě do dne, ve kterém se fotbal pokusí vybrat své nové lídry znovu.
Jedním z paradoxních důsledků dnešních volebních výsledků je skutečnost, že předsedou Fotbalové asociace ČR nadále zůstává Miroslav Pelta. Byť už od 3. května, kdy byl policií obviněn, že se měl podílet na manipulacích při rozdělování dotací pro sport. A vyšetřován je od té doby dokonce ve vazbě. Konkrétně ve vazební nemocnici v Brně, kam byl po osmi dnech od zatčení převezen z Prahy kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům.
Miroslav Pelta chtěl původně na pozici předsedy FAČR kandidovat znovu, přihlášku do voleb poslal ovšem ještě před svým zatčením a obviněním. Zpoza mříží už pak prostřednictvím svého advokáta Bronislava Šeráka vzkázal, že kandidaturu v dané situaci stahuje. Přesto paradoxně ve funkci zůstává, ačkoli ji z logických důvodů zjevně nemůže vykonávat.
Tím směrem vtipkoval po pátečním jednání i Roman Berbr, český místopředseda asociace: "Stalo se to, co se stalo. V Itálii snad dvakrát nebo třikrát nezvolili předsedu, ale řeknu vtipnou věc. Předsedu máme. Nechme si chvíli čas."
Valná hromada Fotbalové asociace ČR se tak v Praze, ve vysočanském hotelu Clarion, odehrála logicky bez Peltovy účasti. Kandidáti na jeho místo se našli tři. Za favorita byl považován Martin Malík, ředitel STES, který se těšil široké a silné podpoře Sparty Praha, Viktorie Plzeň, Zbrojovky Brno. Ale zejména a především mnohých českých regionů, a to znamená podporu Romana Berbra, kontroverzního českého místopředsedy FAČR.
Druhého kandidáta, někdejšího generálního sekretáře asociace Petra Fouska zase velmi viditelně podporovala pražská Slavia, spolu s Bohemians či Teplicemi. A jak volby potvrdily, především se silným zásahem do moravských regionů.
Třetím do hry byl Libor Duba, ředitel Ondrášovky, považovaný za Berbrova rezervního volebního "koně", což se ziskem pouhých 3 hlasů v prvním kole potvrdilo. Do druhého i třetího kola postupovali v české komoře Martin Malík a za tu moravskou zase Petr Fousek.

Malík dostal v Čechách postupně 107, 108 a 106 hlasů, což vždy zajišťovalo nadpoloviční většinu, Petr Fousek v Čechách pobral jen 15, 18 a nakonec 20 hlasů.
Aby se ale někdo mohl stát předsedou FAČR, potřebuje získat náležitou podporu v obou komorách, i v té početně menší, moravské. V ní všechna kola vyhrál Fousek (56, 51, 51), Malík tu sice prohrával, v I. kole získal 14 hlasů, ve II. kole pak 18. A všichni se zájmem čekali na kolo třetí.
I proto, že se v něm mění pravidla. Už tu není zapotřebí nadpolovičního vítězného zisku v obou komorách. Stačí získat víc hlasů v prostém součtu volebních zisků kandidátů v obou komorách, ovšem s podmínkou, že v obou komorách musí vítěz zároveň nastřádat alespoň 35 procent "tamních" hlasů.
Malík se tedy ve III. kole mohl stát předsedou FAČT, pokud by se na Moravě vyšvihl z původních 14 a následných 18 až na 25 moravských hlasů. To se nestalo, i ve III. kole dostal znovu jen 18 moravských hlasů. A dohadovací řízení zástupců obou komor určilo, že pro dnešek tyhle klíčové volby skončily.


Vraťme se ale ještě před III. kolo, kdy proběhla schůzka zástupců obou komor. Česká delegace ve složení Jan Jílek, Miroslav Lilba a Dušan Svoboda velmi ostře  slovně atakovala moravské zástupce Marka Hájka, Petra Kotáska a Pavla Blahu, s tím, že nebude-li dnes zvolen nový předseda, bude mít fotbal další ostudu a zpochybní to překlenovací úvěr z FIFA či stále odkládané vyplácení dotací z MŠMT.


Moraváci nepřišli s hrozbami a vyhružkami, ale s nabídkou dohody: Zněla zhruba takto: Pokud Roman Berbr stáhne svoji kandidaturu na českého místopředsedu a nebude pracovat v novém výkonném výboru, pak je Morava ochotna pustit Martina Malíka do křesla předsedy FAČR. Tuto informaci ostatně na svém twitterovém účtu potvrdil i Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva Slavie.

Roman Berbr na tuto nabídku nereflektoval, takže volby zůstaly bez vítěze."Slyšeli jste někdy z české strany, že by někdo neměl kandidovat za ligu nebo za Moravu? Požadavek, abych nekandidoval do výkonného výboru, je neakceptovatelný," poznamenal Berbr odmítavě.
"Nevnímám výsledek těch voleb jako boj proti Romanu Berbrovi. Spíš přemýšlím, zda jsem neudělal něco špatně směrem k moravské komoře. V tuto chvíli nevím, proč se moravská komora rozhodla, tak jak se rozhodla. Neumím zatím odpovědět, zda budu kandidovat i na příští mimořádné valné hromadě," poznamenal Martin Malík.
Jak prozradil jeho protikandidát Petr Fousek, mezi II. a III. kolem byly také vzájemně předneseny návrhy, jestli jeden či druhý z kandidátů nechce z volby odstoupit. Nestalo se a volba v pátek nenašla vyústění. Zda budou Fousek či Malík kandidovat i na  příští, mimořádné valné hromadě, zatím není jasné. Roman Berbr zmínil, že o Malíkovu opětovnou kandidaturu by on sám rozhodně stál.
Zůstane fotbal říší zla i po Peltovi? Na otázky k volbě nového šéfa asociace odpovídal Luděk Mádl
Zůstane fotbal říší zla i po Peltovi? Na otázky k volbě nového šéfa asociace odpovídal Luděk Mádl
číst článek
Páteční jednání zasáhly ještě dva výraznější jevy. V úvodu se skupinka moravských radikálů, zejména z divizních oddílů, pokusila volby zastavit dříve než začaly. Ale záměr neschválit program valné hromady podpořilo jen 15 delegátů.
Takže se volilo, ale ještě předtím několik klubů svého práva vhodit hlas do urny překvapivě stačilo pozbýt.
Ve zprávě mandátové komise totiž její šéf Miloslav Brtníček konstatoval, že hned 19 klubů na úrovni I. a II. ligy porušuje povinnost zakotvenou ve stanovách, a sice, že všichni členové statutárních orgánů těchto klubů musí být zároveň členy FAČR. Nedostatky tohoto směru vykázaly kluby: Opava, Vítkovice, České Budějovice, Varnsdorf, Jihlava, Brno, Bohemians, Olomouc, Zlín, Mladá Boleslav, Sokolov, Vlašim, Ústí nad Labem, Dukla, Frýdek-Místek, Pardubice, Ostrava, Teplice a Slavia.

Kluby pak dostaly zhruba 25 minut na to, aby problém odstranily. Na poslední chvíli tak například vyřizovala Slavia zřízení členství a zaplacení členských příspěvků i pro svého šéfa Jaroslava Tvrdíka.
Zahladit celý problém nestihli v termínu zástupci Baníku Ostrava, Olomouce a Frýdku-Místku. Zástupcům těchto klubů pak proto byla účast v pátečních fotbalových volbách znemožněna.

 

zdroj:sport.aktualne.cz

 

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode