Doplňky pro kuřata: mladý vědec našel alternativu k antibiotikům

29.08.2021 09:02

Fyto-aditiva pro ptáky byly testovány na jihu Ruska. Výrobci, výzkumné ústavy a zahraniční vědci se již začali zajímat o technologii, která slibuje udržení zdravých kuřat a lidí.

V Rusku již více než rok platí zákon „O ekologických produktech“. Výrobci zelených potravin toho nyní využívají. Chovatelé drůbeže byli například požádáni, aby opustili antibiotika a stimulátory růstu.

 V takovém případě se na štítku objeví ekoznačka - a to přiláká kupující. Pro tuto myšlenku se „chytili“ studenti a vědci Gorsky State Agrární univerzity ze Severní Osetie. Přišli na to, jak zlepšit zdraví kuřat bez antibiotik. Bylinné extrakty již byly testovány na stovkách ptáků. O výsledcích nám řekl mladý veterinář Alan Dzhagaev, vývojář fytobiotik pro ptáky. Letos byl díky projektu uznán jako „nejlepší absolvent Ruska“. Těsnění místo boxu Foto: Anna Kabisová Alan Dzhagaev obdržel vysokoškolský diplom teprve včera a dnes stojí u operačního stolu. 

Na oslavu není čas: pro pět psů a kočku je nutná naléhavá pomoc. Alan provádí některé operace pro zvířata zdarma - pomáhá dobrovolníkům. Sterilizované kočky a psy se pak snáze ubytují v rodinách. 

Budoucí veterinář měl vždy doma zvířata: ptáky, selata, psy a kočky. K nim Alan pravidelně přidával buď zraněného holuba, nebo sojku narážející do drátů. "Miluji všechna zvířata a dělám si starosti, když se jim něco stane," říká. 

- Jako dítě se mi podařilo dostat se z kočky, která spadla pod auto, pak jsem na křídlo nasadil sojku. Alanovi rodiče si museli zvyknout na myšlenku, že jejich syn nastoupí na veterinární fakultu. Maminka viděla ve svém synovi právníka, jeho otec snil o armádě nebo olympijském vítězi. 

 - Táta byl trenérem a soudcem boxu. Měl pro mě mistrovské plány. Sedm let jsem chodil na sport, vyhrával turnaje v Osetii, mohl jsem chodit na ruské soutěže. Ale pak zájem o veterinární medicínu stále převažoval, 

- říká veterinář. Přesně tak: skalpel a operační stůl - tu profesi si představoval. Ukázalo se ale, že veterinární medicína je také věda.

 První let - Můj vědecký poradce Soslan Kozyrev mi navrhl, abych spolu s ostatními studoval ptáky. Musel jsem přijít o víkendech na volitelné předměty. Zkoumali jsme krev ptáků pod mikroskopem, četli erytrocyty.

 Ukázalo se, že je to velmi zajímavé, dokonce i bezohledné, - vzpomíná Alan. Brzy byl z deseti studentů jediný. Spolu s mentorem realizovali první úspěšný projekt - přizpůsobili kuřata z Anglie a Francie životu v Severní Osetii. 

- Zakoupili jsme inkubační vejce anglických a francouzských kuřecích plemen. Nejprve jsme udržovali jejich známé prostředí, poté jsme s malými porcemi „stresu“ kuřatům přidali místní krmivo, přizpůsobené klimatu, “říká veterinář. Aklimatizace byla zpočátku pro kuřata těžká, ale „Angličanky“ a „Francouzky“ si na Osetii stále zvykly. 

Projekt byl uznán jako úspěšný, vyhrál celoruskou soutěž a Alan se rozhodl pokračovat ve vědě. Foto: Anna Kabisová Sbírka kuřat V posledních několika měsících student vyvíjí fytobiotiku pro ptáky. 

Pomohl zákon vybízející podniky k přechodu na ekologickou produkci a rostoucí poptávka po ekologických produktech. Pro výrobu bylinných extraktů - fytobiotik - si mladý vědec vybral místní suroviny.

 Alan sbírá bylinky v podhůří Kavkazu. Astragalus, echinacea, heřmánek, eleuterokok - každá z těchto rostlin může poskytnout zdravotní výhody. Veterinář umístí rostliny do extraktoru. 

Spolu s oleji se bylinky uvaří, projdou kondenzátem, na výstupu z aparátu se získá fytobiotikum - podle druhu rostliny nažloutlá nebo hnědá tekutina. Vědec navrhuje podat extrakt z Echinacey ptákům bezprostředně po očkování. 

- U kuřat se tomu říká postvakcinační syndrom.

 Kuře je očkované a zemře na šok nebo na selhání imunity. 

Echinacea pomáhá tomu zabránit, vysvětluje. Astragalus obsahuje mnoho selenu, který zlepšuje metabolismus a zlepšuje růst masa. 

Heřmánek má baktericidní účinek - čistí střeva od patogenů. Elixír pro kuřata Subjekty, které Alan našel na farmách své vlastní veterinární fakulty. Vědec navštěvuje sněhobílá kuřata masného plemene každý den. Nepřijde s prázdnou - přináší vodu a jídlo s fytobiotiky. Do mletých zrn přidává tekutinu. Kvůli čistotě experimentu byla hospodářská zvířata rozdělena do tří skupin: 

1) veterinář dával klasická antibiotika - jako to dělají téměř ve všech drůbežářských farmách, 

 2) přidávali do jídla jím vyvinutá fytobiotika,

  3) brojleři dostávali vitamíny spolu s doplňky stravy. 

Pozorování pokračovalo několik týdnů. 

- Skupina s antibiotiky měla průměrnou imunitu a průměrnou úmrtnost - z 20 ptáků 4 uhynuli, - říká veterinář. 

- Někteří brojleři se plně nevyvinuli. 

Zisk byl také na průměrné úrovni: za pár měsíců dosáhlo kuře hmotnosti více než dvou kilogramů. 

Ptáci bez antibiotik se ukázali být zdravější. Ukázaly to výsledky krevních testů. Mezi těmito ptáky nebyli žádní mrtví a jejich hmotnost dosáhla dvou a půl kilogramu.

 "Libra masa je pro výrobu podstatným rozdílem v hmotnosti," poznamenává Alan.

 Ve třetí skupině byl rekordman ve váze - 3,6 kilogramu. 

Tyto experimentální subjekty dostaly vitamíny spolu s fytobiotiky. Zde, jak říká mladý vědec, byla imunita kuřat připravena zaútočit. - Zkoumali jsme krev, viděli jsme, že se viry neúspěšně pokusily dostat do těla. 

Kuřata ale tomuto útoku odolala a vytvořila si imunitu, nějakou dobu byla připravena na další útok. To znamená, že pták není rozptylován nemocí, ale je zaměřen na přibírání na váze. Vědec chová jedno z těžkých kuřat a ukazuje kuřecí stehýnka. Říká, že obvykle u brojlerů jsou kvůli velké hmotnosti klouby vážně postiženy. 

Kvůli bolesti pták většinu času sedí. 

Alanovi poddaní, kteří užívali bylinné extrakty, takové problémy neměli. Specialista je přesvědčen, že bylinné extrakty jsou schopné bojovat s nebezpečnějšími chorobami kuřat: newcastleskou chorobou, ptačí chřipkou, Gumborovou nemocí. - T- a B-lymfocyty jsou zodpovědné za imunitu u kuřat. T buňky zabíjejí cizí virus, B buňky jsou malé továrny, produkují protilátky, - vysvětluje veterinář.

 - S pomocí naší „drogy“ zahájíme ochranný proces. 

Buňky přečtou „virus“, najdou v něm slabé místo a zabijí ho. 

Lidé z celé republiky a regionů severního Kavkazu si sem jezdí pro jednodenní kuřata a násadová vejce. 

Zde Alan Dzhagaev provedl druhou část svého výzkumu. 

V rodokmenu Michajlovského dostal mladý výzkumník dobytek 300 kuřat. 

Ke dvěma stovkám jich Alan Dzhagaev přidal fytobiotika. 

- Ve velkých drůbežích farmách s hospodářskými zvířaty desítek tisíc kuřat nikdo ptáka neošetří. Krávy, ovce - ano, ale kuře je příliš problematické, nikdo na to nebude trávit čas a energii. Hlavní věcí je zde prevence, je důležité předcházet nemoci, - vysvětluje Alan.

 Ve velkých chovech drůbeže se kuřatům pravidelně podává několik druhů antibiotik. To se odráží nejen v šetrnosti výrobku k životnímu prostředí, ale také v konečných nákladech na kuře. 

- Většina léků je dovážena a nakupována za cizí měnu. Ukazuje se, že jedno kuře může trvat až 10 rublů. Bylinné extrakty mohou být několikanásobně levnější. Naše kuře přitom bude vážit mnohem více, říká Alan. Při používání antibiotik je navíc nutné dodržovat „čekací dobu“ - čas mezi posledním příjmem antibiotik a porážkou drůbeže. 

Obvykle to jsou dva týdny. K odstranění látky z těla je potřeba čas. - Ale stává se, že zvířata onemocní několik dní před porážkou, co pak dělat? Podává se více antibiotik. Přirozeně se nevylučují z těla kuřete a spolu s jídlem se dostávají k lidem. Podvodní skály - Jaké je nebezpečí antibiotika? Spolu s jídlem se dostává do lidského těla. A když onemocní banální infekcí, toto antibiotikum už nevnímá. Droga požitá s jídlem „zpevnila“ bakterie a účinek léčby zmizí, někdy to může vést ke smrti člověka, - vysvětluje hlavní veterinární lékař Michajlovského Soslan Kalitsev. 

Dohlížel na experiment mladého vědce při výzkumu. Potvrzuje, že bylinková kuřata byla zdravější než ta, která dostávala antibiotika. V praxi však bude obtížné opustit to druhé. 

- Drůbežárna musí být sterilní, jako na operačním sále, - říká zaměstnanec rodokmenu. - Je nutné vyloučit kontakt s stěhovavými ptáky, s nemocnými lidmi. Pouze v tomto případě bude fytobiotikum účinné. 

Lidé si opravdu chtějí koupit čistý výrobek, jsou připraveni za něj přeplatit. Ale nejde jen o eliminaci antibiotik, tím si je Soslan Kalitsev jistý. - Devadesát devět procent kukuřice, pšenice, sóji, slunečnic je geneticky modifikovaných produktů. To vše jde o krmení ptáka. Říci, že absence antibiotik způsobí, že jídlo bude zcela organické, je sebeklam. 

Společnost zatím není připravena nahradit klasické léky bylinkami. V Michajlovském je chováno až 80 tisíc ptáků za měsíc. Snaží se minimalizovat příjem antibiotik. 

Používají se pouze na jaře a na podzim - v období ohrožení nemocí. Patentovaná technologie Foto: Anna Kabisová Ve velkovýrobě je opravdu nemožné spoléhat pouze na fytobiotika, souhlasí Alan. 

Hustota osazení je příliš vysoká. Je důležité dodržovat hygienické a hygienické normy. Brojleři jsou například chováni na trvalých pilinách. Na starý se nasype nová vrstva. Může se tedy objevit infekce. - Stafylokok u ptáků je pozorován na tlapkách, pták nemůže chodit a umírá na intoxikaci.

 To znamená, že prostřednictvím rány na tlapce se infekce z vrhu dostane do těla. 

Alan navrhuje použít piliny s výtažkem z borovice. Esenciální páry zabraňují vzniku nebezpečné mikroflóry. S touto myšlenkou se mu také podařilo vyhrát celoruskou soutěž. Ale prozatím se vědec zaměřuje na propagaci doplňků stravy pro kuře. Její bylinný extrakt byl již testován na malé rolnické farmě. Velká plocha, pouze 50 kuřat a dobrá produktivita - 40 vajec denně. 

Úspěch doplňků byl také potvrzen vědeckými časopisy v Rusku i v zahraničí. Výzkumné materiály byly publikovány ve Web of Science a Scopus. "Fytobiotika ve veterinární medicíně je žhavé téma, ale nikdo na světě nevymyslel takové výtažky a metody jejich přijímání," říká Alan. - Proto se nám podařilo patentovat naše fytobiotika. 

Ve zdech výzkumného ústavu Prostředky na rozvoj fytobiotik alokovala Nadace na podporu inovací. Nyní vědec čeká na výsledky další grantové soutěže. Výsledky budou vyhlášeny do konce srpna. - V první fázi počítáme se třemi miliony. Toto je výzkum, a pak výroba, použití a prodej fytobiotik, říká Alan. - Později můžete získat dalších 9 milionů rublů na vytvoření vlastní společnosti. Nejprve ale chci se svým týmem zlepšit technologii. K získání potřebných látek hodlá vědec použít extraktor oxidu uhličitého. 

Okamžitě a beze ztráty užitečných vlastností vytlačí koncentrát z bylin. K získání 100 gramů látky je potřeba asi 100 kilogramů rostliny. Všeruský výzkumný ústav fytopatologie v Moskvě má ​​jedinečný aparát a zkušené vědce. 

V loňském roce samotný institut nabídl spolupráci vývojářům fytobiotik ze Severní Osetie. "Výzkumné ústavy se zajímají o choroby rostlin, je pro nás důležité znát informace o látkách, které obsahují," vysvětluje Alan. - Zkušení zaměstnanci pomáhají dešifrovat výsledky a porozumět účinnosti určitých mikroživin. Extrakt pro export 

 O vynález vědce ze Severní Osetie se také začal zajímat agrární institut v Iráku a s výzkumníky z Bahrajnu již existují společné publikace ve vědeckých časopisech. - Arabové chtějí rozvíjet chov drůbeže na státní úrovni, proto se zajímají o naši technologii. 

Setkali jsme se s nimi v Ruské akademii věd. A ve svých průmyslových odvětvích používají naše doporučení a fytobiotika, “říká mladý vědec. Existuje také naděje pro domácí trh. Rusko se v posledních letech změnilo z dovozce drůbežího masa na prodejce kuřecího masa. 

- Zatímco chceme prodat náš doplněk stravy pro drůbež do regionů severního Kavkazu, pak se rozšíříme, “říká Alan. "

Našimi zákazníky jsou malé soukromé farmy, velké farmy a množitelé rodokmenů." Výzkumník plánuje zůstat ve vědě spolu s prací na veterinární klinice. Nyní se absolvent zemědělské univerzity připravuje na přijetí na postgraduální studium na veterinárním institutu chovu zvířat v Moskvě.

 Jeho snem je vyzkoušet si transgenní technologie. - Víte, určitý gen je zasazen do kravského vejce. Tele narozené z ní bude produkovat mléko s potřebným enzymem. Takový výrobek například zlepší srážení krve u dětí s hemofilií.

 Ukazuje se, že můžete zvířatům nejen prospívat, ale také se o ně starat.

 Valery Taysaev

Zdroj:https://etokavkaz.ru/

 

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode