Domu Petra Bezruče v Kostelci na Hané hrozí demolice. Básník byl prý přeceňován

17.12.2015 13:23

Ministerstvo kultury vyškrtlo ze seznamu kulturních památek červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané. Odůvodnilo to tím, že Bezruč je jako básník přeceňován. Památkáře o vyškrtnutí požádal vlastník budovy - Olomoucký kraj. Ten dům nechce opravit a stavbě tak dokonce hrozí demolice.

„Petr Bezruč je s Kostelcem hodně spojovaný. Zvlášť starší generace si ho pamatuje,“ popisuje Jitka Skýbová z Kostelce na Hané. 

Právě tady stojí takzvaný červený domek Petra Bezruče, ve kterém básník dlouhá léta žil. Dům teď patří Olomouckému kraji, ten ho ale nechce. 

„Od roku 1990 domek nenaplňuje potřeby, které se k němu vztahovaly za komunismu. Od té doby chátrá,“ uvádí hejtman kraje Jiří Rozbořil z ČSSD. 

Kraj si nechal zpracovat studii, která měla nastínit osud červeného domku a sousedícího domku bílého. Výsledkem byly tři varianty, dvě počítaly s opravou, tou třetí je demolice. 

Kraj se teď nechal slyšet, že peníze do domku investovat nebude. Navíc nechal dům vyškrtnout ze seznamu památek. 

„Petr Bezruč byl jako básník značně přeceňován. V dnešní době není jeho význam tak společensko-historicky zásadní, jako v době minulé. Není nutné, aby domek, v němž pobýval, byl nadále kulturní památkou,“ cituje Rozbořil odůvodnění ministerstva kultury. 

Starosta Kostelce na Hané Ladislav Hynek z ČSSD se k případné demolici zatím vyjadřovat nechce. Místním lidem se ale rozhodnutí kraje nelíbí. 

Město teď bude s Olomouckým krajem jednat o dalším postupu. Na rozhodnutí si podle hejtmana nechají rok. 

Převzato z: www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/domu-petra-bezruce-v-kostelci-na-hane-hrozi-demolice-basnik-byl-pry-precenovan--1564829

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode