Blíží se armageddon kapitálových trhů?

06.04.2018 09:14


 
 

 

Na zodpovězení otázky, do jakých investičních nástrojů vložit své peníze, se musíme především podívat na kapitálové trhy, které v posledních letech stimulovaly centrální banky uvolněnou měnovou politikou. Téměř všechna investiční aktiva, státy, firmy i řadoví občané se stali závislí na levném dluhu. Přebytek likvidity a zdánlivě bezpečně fungující ekonomiky měly za následek bezhlavé investování, což způsobilo mimo jiné raketový růst cen nemovitostí, akcií, dluhopisů a jejich derivátů. Trhy jsou přehřáté a je jen otázkou času, kdy dojde ke splasknutí těchto bublin a následné ekonomické krizi.

V uplynulém roce nastal obrat. Centrální banky začaly omezovat přísun likvidity na trh, proto bude rok 2018 rokem mnoha změn a prudkých pohybů cen většiny aktiv. Trhy významně ovlivní klíčové události, k nimž patří rostoucí úrokové sazby i inflace, oslabující dolar, propad cen akcií, eskalace dluhové krize v Evropě, popřípadě v Číně, i možná rizika, jakými jsou geopolitické spory nebo izolacionizmus a ochranářská opatření lokálních trhů.

Podívejme se na jednotlivá rizika blíže. Zcela jistě nenastanou všechna najednou, ale pro významné propady na finančních trzích stačí pouze některé z nich.

Levný doping od centrálních bank končí

Americký Fed ve své prognóze představil scénář, kdy v roce 2018 hodlá zvýšit sazby celkem třikrát, pokaždé o 25 bazických bodů. Nicméně přehřívající se americká ekonomika i mnohými očekávané zrychlení inflace dle našeho názoru Fed donutí zvednout sazby celkem čtyřikrát. A pokud se inflace opravdu utrhne ze řetězu, nepřekvapilo by nás ani zvýšení sazeb o rovnou polovinu procentního bodu.

Rostoucí sazby pak vnesou volatilitu na akciové trhy a uspíší krach super bubliny na dluhopisech, kterou jsme úspěšně nafukovali od roku 1980 až do jejího vrcholu v roce 2016. V tomto prostředí již zdaleka neplatí staré známé doporučení, že nejbezpečnější jsou investice do státních dluhopisů. Tak tomu bylo v minulosti. V blízké budoucnosti bude bohužel opak pravdou.

Rostoucí inflace

Rostoucí inflace může zásadním způsobem ovlivnit vývoj cen všech investičních aktiv. Nejen v USA, ale i u nás, jsou centrální banky díky rostoucí inflaci a přehřívající se ekonomice nuceny zvyšovat sazby. Vzhledem obrovskému přebytku likvidity na trhu se však obáváme, že ji budou dostávat pod kontrolu pouze obtížně nebo za cenu obrovských škod, které rostoucí sazby napáchají ve světové ekonomice a na kapitálových trzích. Inflaci proto pro rok 2018 a 2019 vidíme jako jedno z největších rizik. Pokud v dalších letech porostou ceny rychleji než úrokové sazby tak, že reálné sazby budou záporné, bude to svědčit zejména drahým kovům. Přeci jenom není lepšího zajištění proti inflaci, než jsou fyzické drahé kovy, zejména zlato se stříbrem a platinou.

Trumpova politika dolaru nesvědčí

Americký dolar od roku 2014 prudce posiloval. Další zhodnocení si připsal v závěru roku 2016, což bylo způsobeno dlouho očekávaným zvýšením sazeb. Dolar, jako rezervní měna, tak zásadním způsobem ovlivňuje ceny aktiv. Před rokem jsme predikovali, že USD na začátku roku 2017 dosáhne svého maxima a poté bude oslabovat. Tento scénář se doslova naplnil. Od ledna 2017 dolar silně oslabuje a již ztratil vůči koši hlavních měn více než 10 procent (viz graf). V roce 2018 očekáváme jeho další oslabování. Stane se tak rizikem dalšího růstu inflace i rizikem stability na měnových a dluhopisových trzích. Jedním z aktiv, které nejlépe vyvažuje klesající dolar, jsou opět investiční komodity. V roce 2018 proto predikujeme jejich silný růst právě díky zrychlující americké inflaci a oslabujícímu USD.

Nejistá dluhopisová sezóna

V roce 2016 se obchodovalo téměř 80 procent státních dluhopisů s nulovým nebo záporným výnosem. Mohla za to extrémně uvolněná měnová politika centrálních bank.  O rok později začaly výnosy růst, přičemž podle našeho odhadu se ke konci roku 2018 budou americké státní dluhopisy s dlouhou splatností obchodovat s výnosem blížícím se 4,5 procentům. Takovýto výnos však otřese trhy. Vypaří se biliony dolarů. Vnese to ohromnou volatilitu na trh akcií a banky budou muset do svých rozvah propsat ztráty z dluhopisových portfolií. V roce 2018 si tak splaskávání dluhopisové bubliny uvědomí mnohem více investorů, než tomu bylo v roce 2017.

Katastrofa? Prudký nárůst inflace a Fed, který zaspal

Akcie balancují nad propastí

Ceny akcií rostou nepřetržitě od roku 2009. Za tímto růstem stojí spíše apetit investorů podpořený uvolněnou měnovou politikou než reálný ekonomický růst emitentů akcií. Trh je na historických maximech a rizikem je zejména zvyšování sazeb nebo splasknutí dluhopisové bubliny. Ostatně volatilita cen akcií a jejich prudký několikadenní únorový propad dává této teorii za pravdu. Pokud se nebudeme dívat na hodnotu akcií pouze z pohledu nominální ceny, ale také podle poměru mezi cenou akcie a ročním ziskem, měli bychom se mít na pozoru. Tento poměr je vyjadřován P/E indexem S&P500, přičemž jeho medián za 150 let je 14,64, aktuálně však již odpovídá úrovni 26,02. To znamená, že akcie jsou 26krát dražší, než je roční zisk připadající na tento index. Je to třetí nejvyšší hodnota v historii, výše byla již pouze při bublině na akciích roku 2001 a 2008.

Po splasknutí dot.com bubliny se akciové trhy propadly o 50 procent, při krizi roku 2008 pak o 60 procent, a to nevyrostly výše, než tomu bylo v roce 2001. Nyní jsou již mnohem výše, než byly při bublinách v roce 2001 a 2007, přičemž na trzích je mnohem více spekulativního kapitálu. Proto by měl být propad významně větší a hlavně rychlejší, minimálně o 70 procent od dosažených maxim. Podle našeho odhadu dojde k panickým výprodejům až při vypuknutí celosvětové krize, tedy nejspíše v roce 2019.

Dluhová past brzy sklapne

S vysokým zadlužením se potýká většina států, korporací i jednotlivců na celém světě. Zejména jih Evropy a Čína se potýkají s ohromnými, dlouhodobě nezvladatelnými dluhy. Při splasknutí dluhopisové bubliny nedochází pouze ke ztrátě bohatství, jako je tomu u propadu akcií.  S nesplácením dluhů se pojí ztráta důvěry a kredibility, což je pro ekonomiku mnohem horší a má to i dlouhodobější dopady.

V Evropě jsou, vedle Řecka, velkým problémem španělské a zejména italské dluhopisy. Obě země se potýkají s ohromným zadlužením a stále poměrně vysokou nezaměstnaností. Přežití těchto zemí a oddálení jejich bankrotu zajistila ECB, která v rámci záchranných programů nakupovala jejich dluhopisy. Situace se ale mění a ECB svou podporu postupně utlumuje. Předpokládáme, že stabilitu finančního trhu v Evropě prověří Itálie se svými toxickými dluhy a Řecko, kterému vyprší platnost záchranného balíčku. Pokud někdo bude v roce 2018 dlouhodobě „shortovat“ dluhopisy Itálie, pravděpodobně slušně vydělá.

Všichni chtějí být „great again“

Rok 2018 bude rokem pokračujícího izolacionalizmu, ochranářství, nacionalizmu a polarizace ve společnosti i politice. Uvidíme, jak se vyvine situace v Itálii. Velká Británie zase bude realizovat svůj odchod z EU. Američané uvalují clo na dovoz ocele a hliníku do USA a nenápadně rozpoutávají obchodní válku. Do hry může vstoupit rovněž napětí na korejském poloostrově. Po dlouhém období nízké volatility a relativního klidu tak můžeme očekávat spoustu změn ve společnosti i politice.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.


10:26 • 5. dubna 2018
 
https://roklen24.cz/a/SmpuC/blizi-se-armageddon-kapitalovych-trhu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

 

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode