A co Slezsko, Moraváci ?

22.12.2017 19:38

  Historie našeho Slezska, tedy Slezska, které je na území naší republiky, byla poměrně složitá. Velmi zjednodušeně se dá ale říci, že velká část jeho území, celé Opavsko, bylo původně územím moravským a připojilo se ke Slezsku z politických důvodů a to i s původním moravským obyvatelstvem. Opava sama, která se stala sídlem německého řádu, byla z velké části poněmčena.

Moravané, usilující o obnovu práv Moravy nijak nezpochybňují zemská práva našeho Slezska. Ani to, že centralismem trpí stejně, možná v některých svých částech ještě více, než Morava.

Moravští patrioti prosazující obnovu zemského zřízení však učinili opakovaně při podpoře práv našeho Slezska velmi špatnou zkušenost. Otázka našeho Slezska byla opakovaně vhazována jako jablko sváru mezi moravské aktivisty, ať už z naivity, hlouposti, či cíleně se záměrem vnést do komunity moravských patriotů rozkol.

To je důvodem, proč se dnes moravští patrioti zasazují jakoby především o práva Moravy. Ale je třeba si zároveň uvědomit, že snahou o obnovu zemského z

řízení u nás, se de facto zasazují i o práva Čech i Slezska. A že by tato obnova prospěla celému státu !

V.B.J.

Kontakt

www.mikan.cz

mikan@atlas.cz

příspěvky čternářů:mikan@atlas.cz
770 06 Olomouc,

Morava

00420 605 44 95 85

Vyhledávání

Copyright © 2015

Vytvořeno službou Webnode